+420 277 270 500 info@edupress.cz

Menu
EDUPRESS s.r.o.

rozvoj — vzdělávání — podpora

Dětské skupiny a mikrojesle v ohrožení. Dotace na ně skončí příští rok.

By In Novinky On 10.6.2019


Dětské skupiny jsou alternativou ke klasické školce. V Česku je jich momentálně 959 a zájem o ně stále roste. Mikrojeslí pro maximálně čtyři děti funguje v Česku na sedm desítek. Financovány jsou z evropských fondů. Dotační program z Evropské unie však po roce 2020 skončí. Není jasné, kdo je bude platit potom.

Matek s malým dítětem, které se chtějí dříve vrátit do práce, v Česku přibývá. Dokládá to vzrůstající počet zařízení, do nichž mohou umisťovat děti ještě před nástupem do školky. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) momentálně eviduje necelou tisícovku takzvaných dětských skupin, v nichž jsou dvě třetiny dětí do tří let.

Testují se také mikrojesle, tedy zařízení maximálně pro čtyři děti už od půl roku věku. Financovány jsou z evropských fondů. Při poslední dotační výzvě se už na padesátku zájemců o provoz mikrojeslí nedostalo. Avšak ani už fungující zařízení nemají příjem peněz jistý. Dotační program, z něhož peníze šly, po roce 2020 skončí.

Ministerstvo práce proto připravilo novelu zákona, podle které by tato zařízení měla být od roku 2021 financována hned ze tří zdrojů – od rodičů, kteří by platili „školné“ maximálně ve výši třetiny minimální mzdy, od zřizovatelů a také ze státního rozpočtu.

Jiné resorty však s návrhem nesouhlasí. Ministerstvo školství jej považuje za nesystémový, ministerstvo zdravotnictví má problém s dodržováním hygienických norem.

Rodiče, zřizovatelé a stát

Ve vesnici Kámen na Havlíčkobrodsku žijí necelé čtyři stovky obyvatel. Školku tam nemají, děti museli rodiče rozvážet do okolních obcí.

„Děti se mezi sebou pořádně neznaly. Když se potkaly na nějaké místní akci, neměly se k sobě. A k tomu všemu za mnou přišly tři nebo čtyři maminky, že mají potíže vůbec dostat dítě do školky,“ popisuje starosta obce Petr Pipek, jak ho napadlo založit pro místní takzvanou dětskou skupinu. Tedy alternativu ke klasické školce, kam mohou rodiče umístit svého potomka už od jeho prvního roku. Kromě toho, že díky němu nemusí rodiče děti každý den vozit několik kilometrů, má zařízení dát matkám, které o to stojí, možnost dřívějšího návratu do práce.

Více……


Autor

EDUPRESS s.r.o.

Specializujeme se na dotační poradenství a management, investiční poradenství, odborné vzdělávání a tvorbu a realizaci rozvojových a vzdělávacích strategií.

Podobné příspěvky

Comments are closed here.